Allsvenskan
Omgång 1, 11/5-17 Vargarna - Västervik.
(2,1,FX,0) 
Omgång 2, 1875-17 Västervik - Vargarna.
(Bort plockad pga ändringar i laget.)
Omgång 3, 1/6-17 Vargarna - Griparna.
(F,2,2,0) 
Omgång 4, 8/6-17 Griparna - Vargarna. 
Flyttades till 14/6-17
Fick stå över.
Omgång 5, 15/6-17 Vargarna - Örnarna.
Stod över.
Omgång 6, 29/6-17 Örnarna - Vargarna. 
(2,0,0,0,1)
Omgång 7, 13/7-17 Västervik - Vargarna.
(1,0,N,0)
Omgång 8, 20/7-17 Vargarna - Västervik. 
(FX,2,0,0)
Omgång 9, 27/7-17 Griparna - Vargarna. 
Inställd
PGA regn, nytt datum 9/8.
Omgång 9, 9/8-17 Griparna - Vargarna 
Omgång 10, 10/8-17 Vargarna - Griparna. 
Omgång 11, 17/8-17 Örnarna - Vargarna. 
Omgång 12, 24/8-17 Vargarna - Örnarna. 

Division 1 
29/4-17 Västervik - Dackarna - Eskilstuna Smederna - Varga/Filbyterna
( 2,2,2,1)
6/5-17 Dackarna - Eskilstuna Smederna - Piraterna Rospiggarna 
(1,2,2,FX)
7/5-17 Vargarna/Filbyterna - Västervik - Kavaljererna - Masarna
(2,2,3,0)
21/5-17 Indianerna Kumla - Team Gislaved - Masarna - Piraterna 
(2,3,3,2)
28/5-17 Eskilstuna Smederna - Kavaljererna - Elit Vetlanda - Dackarna 
(2,1,1,3)
3/6-17 Nässjö - Piraterna - Team Gislaved - Eskilstuna Smederna
(2,2,2,2)

4/6-17 Kavaljererna - Elit Vetlanda - Vargarna/Filbyterna - Indianerna Kumla 
Inställt!
17/6-17 Kavaljererna - Elit Vetlanda - Vargarna/Filbyterna - Indianerna Kumla
Inlånad till Elit Vetlanda.
(3,2,3,2)
25/6-17 Piraterna - Västervik - Rospiggarna - Elit Vetlanda.
Inlånad till Piraterna. 
(1,3,1) Matchen fick avbrytas efter 12 heat PGA regn.
9/7-17 Masarna - Nässjö - Eskilstuna Smederna - Kavaljererna
(3,3,3,2)

15/7-17 Elit Vetlanda - Masarna - Piraterna - Vargarna/Filbyterna
(X,2,M,R)
16/7-17 Team Gislaved - Dackarna - Västervik - Eskilstuna Smederna
(2,1,4,FX)
22/7-17 Västervik - Kavaljererna - Elit Vetlanda - Piraterna 
Inlånad
till Elit Vetlanda.
(2,1,1,2)
23/7-17 Rospiggarna - Eskilstuna Smederna - Masarna - Indianerna Kumla 
(2,3,3,2)
29/7-17 Kavaljererna - Dackarna - Masarna 
Inlånad till Dackarna
(3,3,3,1) 
12/8-17 Piraterna - Vargarna/Filbyterna - Masarna - Indianerna Kumla
13/8-17 Elit Vetlanda - Dackarna - Kavaljererna - Eskilstuna Smederna 
20/8-17 Eskilstuna Smederna - Indianerna Kumla - Team Gislaved - Rospiggarna
27/8-17 Kavaljererna - Rospiggarna - Eskilstuna Smederna - Team Gislaved
10/9-17 Eskilstuna Smederna - Västervik - Vargarna/Filbyterna - Nässjö
16/9-17 Indianerna Kumla - Eskilstuna Smederna - Rospiggarna - Västervik 
18/9-17 Team Gislaved - Piraterna - Elit Vetlanda - Vargarna/Filbyterna

Elitserien
Omgång 1, 9/5-17 Rospiggarna - Eskilstuna Smederna. 
Omgång 2, 16/5-17 Eskilstuna Smederna - Piraterna.
Omgång 3, 23/5-17 Lejonen - Eskilstuna Smederna. 
(2,1,N,0)
Omgång 4, 30/5-17 Eskilstuna Smederna - Dackarna. 
Omgång 5, 6/6-17 Eskilstuna Smederna - Masarna.
Omgång 6, 13/6-17 Indianerna - Eskilstuna Smederna. 
Omgång 7, 20/6-17 Eskilstuna Smederna - Elit Vetlanda. 
Omgång 8, 27/6-17 Elit Vetlanda - Eskilstuna Smederna.
Omgång 9, 11/7-17 Eskilstuna Smederna - Indianerna. 
Omgång 10, 18/7-17 Masarna - Eskilstuna Smederna.
Omgång 11, 25/7-17 Dackarna - Eskilstuna Smederna.
Omgång 12, 1/8-17 Eskilstuna Smederna - Lejonen.
Omgång 13, 15/8-17 Piraterna - Eskilstuna Smederna.
Omgång 14, 22/8-17 STÅR ÖVER.


Övriga Tävlingar. 
Vetlanda Lag cup 21/4-17 KVAL 1
(2,2,2,1)
Vetlanda Lag cup Vargarna 21/4-17 KVAL 2
(0,1,0,0)
Vetlanda Lag cup Vargarna22/417 B Final
(3,2,1,2)
Toyota Open i Västervik. 
3e plats på prispallen 
(1,3,2,3,2)
Sm-Kval i Hallstavik. 
Dennis Jonsson´s race i Hagfors. 
1 poäng ifrån semifinalen. (2,1,2,0,2)
Par tävling i Västervik.
Fösta plats tillsammans med Mikkel Bech Jensen.
(1,2,3,2,2)